22 maja 2012

Tunika z problemami

Wydaje mi się że znalazłam sposób na rozwiązanie problemu zbyt wąskich pleców. Znalazłam taki oto rysunek w jednej z moich książek o szyciu z biblioteki. Myślałam o tym żeby poszerzyć rękaw i klin który na rysunku jest wstawiony z przodu dodać do tyłu .


szkic wykroju pochodzi z: http://www.papavero.pl/wykroje-do-pobrania/512-gotowy-wykroj-szara-tunika-carmen90.html

Nie wiem czy uda mi się osiągnąć zamierzony efekt, no ale zobaczymy. Zmodyfikuję tak wykrój i przy szyciu następnej rzeczy wykroję już z tymi klinami.

13 maja 2012

Szara tunika


Jak dla mnie jest bluzką. Oczywiście wykrój Papavero

Bluzka wykonana z nierozciągliwej, lejącej się tkaniny.
Zlikwidowałam ozdobny dekolt oraz mankiety - nie ma mankietów ani marszczenia rękawów, zostały takie po prostu szerokie. A dlaczego ? Podobnie jak brak ozdobnego dekoltu - z lenistwa. 
Zmiany to zwiększenie podkroju pachy o 1 cm oraz przeniesienie zaszewki piersiowej o 1 cm niżej. Zrobiłam to na czuja jak  w przypadku kopertowej sukienki a dzisiaj znalazłam na Papavero link odsyłający do sposobów zmiany wysokości zaszewki! Jak widać zupełnie nieświadoma swojego profesjonalizmu wybrałam sposób 1 :) Ale mimo wszystko dalej coś mi z tą zaszewką nie pasuje, że ona się na czubku piersi nie kończy. A może jest z nią wszystko w porządku?

 rysunek pochodzi ze strony: http://www.burdastyle.de/chameleon/outbox/public/576344cd-277e-9e9a-08a8-8e6c77fb5d4a/Workshop-tiefer-Busen.pdf 

Niestety profesjonalizm kończy się na sposobie obniżenia zaszewki piersiowej, ponieważ poruszanie się w bluzce jest nieco utrudnione:
1) wydaje mi się, że plecy są za ciasne na wysokości końca podkrojów pach, ponieważ kiedy dam ręce do przodu to czuję duuuży dyskomfort, tzn. na plecach jest za ciasno a pachy ciągną się do tyłu
2) przy innych ruchach rąk wszystko jest ok
Niestety nie wiem co z tym zrobić , ponieważ przy postawie wyprostowanej szerokość pleców jest ok. Jeśli ją zwiększę to będzie za szeroko, a bluzka i tak nie jest zbytnio dopasowana.
Czekam na rady co do punktu 1 :)

[edit] Znalazłam odpowiedź na zbyt ciasne plecy :) Jest tu.


8 maja 2012

Kopertowa

Pomimo braku czasu a może właśnie dlatego zabrałam się za szycie sukienki z zakładanym dekoltem z Papavero. Asymetryczny dół nie przypadł mi do gustu więc został wyrównany. Na rysunku też :).
Tutaj możecie zobaczyć tą sukienkę w wykonaniu Susanny.

Wykroiłam na próbę górę z jakiejś starszej tkaniny, która była pod ręką i okazało się, że pomimo, że nie była rozciągliwa to kopertowy dekolt się rozciągną i wyglądał fatalnie. Jako, że nie posiadam owerloka i ogólnie nie wiedziałam jak temu zaradzić spróbowałam pokombinować, tak żeby skrócić linię dekoltu.Oprócz tego obniżyłam o 1cm zaszewkę piersiową ponieważ byłą za wysoko :). Nie wiedziałam jak to zrobić więc zrobiłam na czuja.


Właściwa sukienkę już po modyfikacjach uszyłam z nierozciągliwej bawełny, która pięknie się zaprasowywała mocno rozgrzanym żelazkiem np. przy podwijaniu przodu czy dołu. W talii wszyłam gumkę a z tyłu kryty zamek. Jedyny problem to za ciasne pokroje pach. Da się włożyć i nawet trochę poruszać, ale niewielkie zwiększenie ich stanowczo poprawiło by komfort.
Mam jednak problem z tymi zaszewkami na piersi. Czy one powinny się kończyć na "czubku" piersi czy trochę wcześniej? Bo coś mi się w tym miejscu nie do końca dobrze układa.

Jak wykroić i zszyć poszczególne elementy wykroju: