Kołnierz do płaszcza - krok po kroku


Tydzień temu zepsuła mi się drukarka w związku z czym nie mogłam nic drukować.
Nie mogłam na przykład wydrukować stójki do płaszcza z Papavero...

Postanowiłam więc poszukać kołnierzyka na nośnikach analogowych tj w Burdzie. Od dłuższego czasu unikam korzystania z tych wykrojów, bo nic nie pasowało i zawsze było za duże... Znalazłam fajny kołnierzyk, zmierzyłam go na wykroju, zmierzyłam podkrój szyi w moim płaszczu i wybrałam rozmiar 38. 

Do tematu podeszłam ostrożnie, bo nigdy tego wcześniej nie robiłam.Obejrzałam sobie tą instrukcję szycia kołnierzyka i stójki http://www.papavero.pl/szycie-jest-proste/493-szyjemy-konierzyk-i-stojk-przewodnik-krok-po-kroku.html w swojej naiwności myśląc, że do płaszcza to tak samo się robi.

Jednak po odrysowaniu formy z Burdy, spotkało mnie zaskoczenie - co tu jest do czego i czemu nie jest takie jak w koszuli, przecież ja nie mam do tego instrukcji :P

Czytanie instrukcji w Burdzie od razu mentalnie odrzuciłam, bo tam przekazuję zaszyfrowane treści a ja kodu nie znam :P

W końcu jednak przeczytałam. Zdziwiona, uznałam, że rozumiem. Poszłam do szafy, obejrzałam kołnierz w płaszczu z Zary co go za 30zł kopiłam ze 2 lata temu i upewniłam się, że rozumiem.

Odrysowałam. Muszę się przyznać, że nie używam wynalazku zwanego radełkiem, w ogóle nie widziałam nawet z bliska jak to wygląda. Używam kalki, takiej zwykłej.

Trochę czasu minęło zanim się w gąszczu odnalazłam:Jak widzicie zaokrągliłam sobie kołnierzyk, po tym jak się już zorientowałam która strona jest do czego...:


Podklejamy flizeliną i jazda:


Spód kołnierza (fiolet) i wewnętrzna część stójki:


Spinamy:Zewnętrzna część kołnierza i stójki: 


U góry zszyty wierzch kołnierza ze stójką,
u dołu spód kołnierza i stójka. Szew jest rozprasowany i przestębnowany z dwóch stron:


Przykładamy prawą stroną do prawej:


Spinamy:  Zszywamy (ale równo, co:P):

  
Półokrągłą krawędź ostrożnie nacinamy, tak, żeby nie przeciąć linii szycia tak jak ja:


Nacinamy po to żeby po wywróceniu na prawą stronę się ładnie układało:


Stębnujemy wszytko razem na linii szycia stójki i kołnierza:


I wzdłuż brzegu:


I teraz przyszywamy kołnierz. Układamy go tak jak ma leżeć na prawej stronie płaszcza.Spinamy:


Jak widzicie wcześniej sobie przyfastrygowałam linię, wzdłuż której trzeba przyszyć kołnierzyk:


Tak wygląda jak się go odegnie:

  
Na to wszystko przykładamy odszycie, prawą stroną do wierzchu kołnierza, uważając, żeby wszystko było spięte na jednej linii. Na zdjęciu widzicie kolejno na samym spodzie: prawa strona płaszcza, wierzch kołnierza i lewa strona odszycia:


Zszywamy:


Po zszyciu lewa strona kołnierza:


 I całość:


Mam nadzieję, że się komuś przyda :)

Pozdrawiam:)

Komentarze

 1. O jezusie! Muszę chyba ze dwa razy jeszcze wszystko przeczytać i dokładnie pooglądać, bo po pierwszym czytaniu wydaje się strasznie skomplikowane, ale instrukcja zrobiona profesjonalnie. Wracam do ponownego czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. daleka droga przede mną .....

  OdpowiedzUsuń
 3. O świetnie, że to pokazałaś, niby wszywałam parę razy kołnierz (głównie do bluzek koszulowych), ale nigdy za wiele nauki. Mam tylko jedno pytanie. Osławiona Burda radzi spodnią część kołnierza doszywać do garderoby, a wierzchnią do odszycia. Nigdy tak nie robiłam, zawsze wkładałam kołnierz między ubiór a odszycie i wszystko razem przeszywałam. Czy Ty też tak robisz czy w/g sposobu Burdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Też włożyłam uszyty kołnierz pomiędzy tkaninę wierzchnią a odszycie. NIe doczytałam nawet do tego momentu w Burdzie gdzie każą tak robić :P

   Usuń
 4. kocham materiał na płaszcz :) zazdroszczę Ci umiejętności robienia tutoriali (ja nawet jak zrobię zdjęcia krok po kroku, to mam zbyt dużego lenia żeby to opisywać...)

  Pozdrawiam

  PS: a może byś tak przyszła do mnie na candy? nagrody póki co nie są jawne, ale fajne będą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ładnie to wszytko przygotowałaś!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz