Jak uszyć portfel cz. II


Nadszedł czas na II część kursu "jak uszyć portfel".
Do II części przystępujemy po wykonaniu wszystkich elementów z I części kursu.
Na pewno przyda nam się także ten kolorowy schemat.

Bierzemy głęboki oddech i jedziemy po kolei. Jeśli napotykamy na jakieś zagwozdki - piszemy do mnie i ja pomagam/dodaję fotki/rysunki/objaśniam so KEEP CALM & SEW WALLET :D

Numerki w nawiasach nawiązują do poszczególnych części wykroju. 
W każdym punkcie na początku zaznaczam z jakich części będziemy korzystać.

1. Udział biorą: 4 kieszonki na karty (4) i główna część portfela (1)

Bierzemy nasze 4 kieszonki na karty  i układamy je jedna na drugiej, tak żeby odległość odgórnego  brzegu kieszonki do drugiego brzegu wynosiła ok, 1,5 cm. Tak ułożone kieszonki spinamy szpilkami i zszywamy krawędź zygzakiem. Następnie przykładamy je prawą stroną do prawej strony głównej części portfela. Żółta linia szycia powinna wypadać 8 cm od prawego brzegu głównej części portfela. Kiedy już wykonamy to szycie, odginamy kolejno kieszonki na karty i przyszywamy jak na fotkach.

Kiedy mamy już przyszyte w ten sposób wszystkie 4 kieszonki, przeszywamy ściegiem prostym lub zygzakiem po żółtej linii, blisko krawędzi, aby się nam te kieszonki nigdzie nie przesuwały. 


2. Udział biorą: składana kieszeń na drobne (2), klapka kieszeni na drobne (3) i rzep

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, naszywamy rzepy na składaną kieszeń na drobne (2) oraz klapkę kieszeni na drobne (3) zgodnie ze schematem zamieszczonym na tym rysunku. Rzep przyszywamy dość gęsto ustawionym zygzakiem.


3.  Udział biorą: klapka kieszeni na drobne (3) i główna część portfela (1)

Kiedy już mamy rzepy zabieramy się za klapkę kieszeni na drobne. Układamy ją na środku w odległości ok. 18 cm od brzegu głównej części portfela prawą stroną do prawej strony głównej części i przyszywamy (oczywiście z tej strony z której nie ma rzepu).
Potem odginamy klapkę tak jak widzicie na fotce i przeszywamy ściegiem prostym po żółtych liniach. Mamy gotową klapkę.


4. Udział bierze: składana kieszonka na drobne (2)

Teraz będziemy się zajmować składaną kieszonką na drobne. Znowu rzucamy okiem na ten rysunek i na zdjęcia i składamy kieszeń (można sobie narysować kredą krawiecką linie pomocnicze). Kiedy uda się nam odpowiednio złożyć kieszeń, spinamy ją szpilkami i przeszywamy zygzakiem po żółtej linii.


 5. Udział biorą:  składana kieszonka na drobne (2) i główna część portfela (1)

Tak przygotowaną kieszeń przykładamy prawą stroną do prawej strony głównej części portfela i szyjemy ściegiem prostym (linia szycia powinna wypadać w odległości ok. 18,5 cm od prawego brzegu głównej części. Następnie odginamy kieszeń tak jak pokazano na zdjęciach i przyszywamy ściegiem prostym po żółtych liniach. Mamy gotową kieszonkę na drobne i klapkę do tej kieszonki.


6. Udział biorą: duża kieszeń (5), 4 kieszonki na karty (4) i główna część portfela (1)

Przesuwamy się do lewej strony głównej części portfel.  Bierzemy dużą kieszeń i  4 kieszonki na karty. Z kieszonkami postępujemy analogicznie jak w punkcie 1 tylko w lustrzanym odbiciu. Układamy je jedna na drugiej (odległość od górnego brzegu kieszonki do drugiego brzegu wynosi ok. 1,5 cm). Kieszonki spinamy szpilkami i zszywamy krawędź zygzakiem. Następnie przykładamy je prawą stroną do prawej strony dużej kieszeni w odległości ok. 8 cm od lewego brzegu dużej kieszeni itd. Powstaje nam gotowy element - na dużej kieszeni mamy naszyte 4 kieszonki na karty. Przykładamy dużą kieszeń lewą stroną do prawej strony głównej części portfela tak jak na zdjęciu i szyjemy zygzakiem/ściegiem prostym po żółtej linii. Po wykonaniu tego kroku mamy gotowe wnętrze portfela. Odkładamy go na bok.


7. Udział biorą: zewnętrzna część portfela (6) i ocieplina*

Dla chętnych* jest zabawa z pikowaniem zewnętrznej części portfela (6). Podkładamy ocieplinę pod tkaninę wierzchnią, zakładamy stopkę do pikowania i sobie pikujemy jak chcemy.  Polecam pijanego trzmiela - fajna zabawa ;)


8. Udział biorą: zewnętrzna część portfela (6) i wąska kieszeń (8)

Gdy już mamy gotową zewnętrzną część portfela sięgamy po wąską kieszonkę. Przykładamy ją prawą stroną do prawej strony zewnętrznej części portfela tak, aby linia szycia wypadła w odległości ok. 7,5 cm od lewego brzegu zewnętrznej części. Po przyszyciu odginamy kieszonkę i przyszywamy krótsze brzegi, żeby się nic nie przewało. (Niestety nie zrobiłam zdjęć tego etapu, jeśli jest problem to dorzucę rysunek - poniżej zdjęcie tego jak wygląda gotowa wąska kieszonka)


9. Udział biorą: zewnętrzna część portfela (6) i klapka (7)

Zgarniamy naszą klapkę  z przyszytym rzepem i przyszywamy ją w odległości ok. 3 cm od prawego brzegu zewnętrznej części portfela. Szyjemy po żółtej linii, potem odginamy klapkę i stębnujemy przy krawędzi. Klapka gotowa.


10. Udział biorą: zewnętrzna część portfela (6) i rzep

Przyszedł moment na przyszycie rzepu do zewnętrznej części portfela. Ja przyszyłam go w odległości 12 cm od lewego brzegu zewnętrznej części portfela, ale dobrze byłoby sprawdzić czy nasza klapka sięgnie fajnie do tego rzepiku nawet jeśli portfel będzie wypchany. W tym celu przykładamy zewnętrzną część portfela lewą stroną do lewej strony głównej części portfela, składamy i sprawdzamy. Jeśli wszystko wydaje się być ok, przyszywamy rzep do  zewnętrznej części portfela zygzakiem.
Mamy gotową część zewnętrzną portfela.


11. Udział biorą: gotowa zewnętrzna część portfela, gotowa główna część portfela (wnętrze) i lamówka

Teraz ostatni krok - lamówka. Zaprasowujemy lamówkę na trzy,  zewnętrzną część portfela składamy lewą stroną do lewej strony głównej części portfela (1) i fastrygujemy sobie jakieś 1,5 cm od krawędzi. 
Obszywamy brzegi lamówką - instrukcja - niech moc będzie z Wami ;D


Tak jak pisałam w razie problemów służę pomocą :)
BON COURAGE!

Komentarze

 1. Jak ładnie Ci to wyszło, miniaturka postu z tą czerwienią przyciąga:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ogóle to bardzo ładnego materiału użyłaś. Prawdopodobnie nie mam rzepu ale jutro te braki uzupełnię. Kiedy zacznę tego nie wiem ale muszę sobie ten portfel wreszcie uszyć, zacznę od wydrukowania tego z części pierwszej:) No i się przymierzam do fanpejdża:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do fanpejdża mówisz :D Jakby co to spróbuję pomóc :D Materiał czekał na coś fajnego już bardzo długo, to bawełna kupiona w SH, chyba jakaś angielska:) Jak będziesz drukowała, to nie dawaj żeby się dopasowywało do strony, i wydrukuj na próbę :) Zmieniłam wczoraj ten wykrój, dałam w pdf.ie. Szyj, szyj chętnie zobaczę jak Ci wychodzi :)

   Usuń
 3. kurcze fajny ten tutorial... uszyłabym sobie, ale mam prawie nowy (ma rok... albo dwa, ale wedłóg mnie wyględa jak nowy;) i nie potrzebuję... no chyba, że dla Pana Rybki, po małej transformacji...

  Pozdrawiam

  PS: zaczyna mi dokuczać brak nowych tkanin... jakaś ładna "męska" by mi się przydała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D Ja też mam dobry portfel, skórzany, dostałam od mamy na urodziny czy święta :) tylko jeden zamek w nim się zepsuł ;) To kupuj tkaninę na męski portfel, daję Ci dyspensy ;P

   Usuń
 4. Cudowny tutorial.. zdjęcia fantastyczne - wiadomo co i jak.. :) Gdy tylko leń się ode mnie odczepi..biorę się za zrobienie portfela :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale się napracowałaś z tym portfelem:) Świetna instrukcja. Może niedługo też uszyję, chętnie skorzystam z tutka:) Jak tylko odpocznę po mojej okładce na zeszyt, hi, hi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszeczkę tak ;) Dziękuję, korzystaj i pokazuj efekty :)

   Usuń
 6. rewelacyjny tutorial!! i tak się składa że dziś kolejny raz reanimowałam mój stary portfel, który kolejny raz się rozgraczył, i tak ostatnio chodzą mi po głowie myśli o uszyciu nowego...a tu proszę, pięknie czarno na białym co i jak!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba :) Widziałam, że przyłączyłaś się do SAL-u szczecińskiego - będzie szycie :)

   Usuń
 7. Szok! Nie dość że takie skomplikowane uszyłaś to jeszcze rozłożyłaś to na nieskomplikowane części!!!
  A jaki piękny materiał! Prezent na pewno się spodoba, tu nie ma żadnych wątpliwości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Z tym spodobaniem się prezentu to nie wiem, czy to takie pewne, przyszła obdarowana jest mocno wybredna ;)

   Usuń
 8. Rany ile razy ja się zbierałam do uszycia portfela... ale milion części mnie zawsze odpychało w kierunku innego tworu. Kurczę... chyba kiedyś będę się musiała zebrać w sobie i to w końcu zrobić, bo jaśniejszej instrukcji, to ja już chyba w sieci nie znajdę :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale ładny :) Dołączę do grona "chciałabym, mam zamiar, ale zawsze coś mniej upierdliwego wepchnie się w kolejkę". :D I pod ostatnimi słowami Wioletty stanowczo się podpisuję, doskonała instrukcja. :)

  I po tych pochwałach przyszedł czas na ich podsumowanie/namacalny prawie wymiar: pozwoliłam sobie wyróżnić Twojego bloga w ostatnim łańcuszku obiegającym blogosferę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękny portfel, naprawdę. Mnie korci, aby uszyć portfel z filcu, ale przeraża mnie ogrom pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Z filcu to myślę, że byłoby prościej, nie trzeba tych wszystkich krawędzi wykańczać :) Nie wiem też czy maszyna dałaby sobie radę z taką ilością warstw, ale z tego co wiem to masz przemysłową, więc może, może ;)

   Usuń
 11. Lila napracowałaś się z tym tutkiem :) Jeśli kiedykolwiek najdzie mnie przemożna ochota uszycia portfela to zasuwam do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,

  mam pytanie, jakie wymiary ma ten portfel po uszyciu? Mieści się tam dowód rejestracyjny?

  Pozdrawiam,
  Joanna

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza